KOMUNIKAT ZARZĄDU 21 CZERWCA 2018

Koledzy,

W związku z rozszerzeniem strefy występowania choroby ASF objętej restrykcjami tereny dzierżawione przez WKŁ 196 Narew znalazły się w strfie ochronnej tzw. strefie żółtej. W związku z tym wstrzymuje się na tym terenie odstrzał dzików do momentu przygotowania infrastruktury wymaganej przez prawo tj. między innymi  przygotowania chłodni na tusze.

 Mapka ASF

 Darz Bór

Zarząd

Kleszcze !!!!!

 

Koleżanki i koledzy
Jak co roku wiosną wraca temat kleszczy na których ataki jesteśmy grupą wysokiego ryzyka . Do napisania paru słów skłoniła mnie dzisiejsza wizyta u lekarza po wyjęciu kleszcza pierwszego w tym sezonie. W zeszłym roku wyjąłem dwa i pod koniec roku przeszedłem testy na boreliozę (na szczęście ujemne). Testy zrobiłem bo miejsce po kleszczu swędziało z przerwami od czerwca do listopada. Dziś dostałem antybiotyk na 2 miesiące  Trochę poszperałem w Internecie, porozmawiałem z lekarzem i chciałem dać kilka rad aby bez zanudzania długimi tekstami zminimalizować u Was ryzyko zakażenia boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Procedura zwłaszcza po powrocie z polowania powinna stać się naszym przyzwyczajeniem.
1. Ubrania do polowania przed wyjściem pokryć jednym z preparatów dostępnych na rynku. Najlepsze są te które zawierają permetrynę. Nie chcę robić reklamy, wyklikacie w google. Po wyschnięciu permetryna zabezpieczy ubrania zwłaszcza spodnie które pierzemy trochę rzadziej jak koszule, na 2-3 tyg. Można kupić ubrania wojskowe kontraktowe US które są fabrycznie zabezpieczane permetryną i ponoć starczają na 25 prań choć trudno mi w to uwierzyć.
2. Po powrocie z polowania natychmiast rozbieramy się i trzepiemy ubrania na prawą i lewą stronę.
3. Niezwłocznie po każdym powrocie wchodzimy pod prysznic i spłukujemy wędrujące kleszcze które zanim znajdą ciemne i ciepłe miejsce zwiedzą kawałek naszego ciała. Pewnie warto poprosić kogoś żeby po kąpieli sprawdził zakamarki gdzie nasz wzrok nie dociera.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia i komentarze zapraszam do pisania bo temat chyba dla nas ważny.
PS. Jeżeli zapomnimy się wysmarować przed wyjściem to możemy znaleźć na łąkach wrotycz i nim natrzeć skórę. To z rośliny z rodziny wrotyczowatych robi się permetrynę.
Darz Bór
Janek

Afrykański Pomór Świń

Nowy paśnik wybudowany przez Arka Gęsicha na Kaczym Krzu

 

20140530 08300420140530 083051

 

 

 

 

 

Afrykański Pomór Świń

Prosimy o zapoznanie się z treścią szkolenia przygotowanego przez Polski Związek Łowiecki

 

Afrykański pomór świń u dzików 17 lutego 2014 roku Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Przypadek dotyczy padłego dzika, a nie świń w gospodarstwie.
Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE). Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie.
Fakt, występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików. Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz  z odpowiedziami.
Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został walczony
w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.
Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?
U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7-10 dni po zakażeniu.
Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą. Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF.
Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF.
Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Jak choroba jest przenoszona?
Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach,   do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń. Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW.
Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek.
Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.
Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże. Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).
Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia
polowania. Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.
Jak choroba jest zwalczana?
Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

 W związku z licznymi aktualizacjami dot. APS zamieszczamy link do strony ZO PZŁ kliknij tu

 

Link do szkolenia

 

 

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, przekazujemy pismo Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące wzoru dokumentu dochodzenia epizootycznego w zakresie danych dotyczących odstrzelonego/martwego dzika.

 

Attachments:
Download this file (dochodzenie_APS.pdf)dochodzenie_APS.pdf568 kB
Download this file (pismoinspekcja_APS.pdf)pismoinspekcja_APS.pdf1009 kB

Copyright © 2013. All Rights Reserved.